Luizi-Călugăra: Campus de vară
În perioada 21-27 iulie 2025, drept încununare a anului catehetic, în comunitatea parohială din Luizi-Călugăra s-a desfășurat campusul de vară al copiilor, intitulat „Discipoli misionari ai lui Cristos”. Numărul copiilor participanți a fost de circa 160, aceștia fiind însoțiți și animați de un grup grozav de peste 50 de animatori.
Campusul de vară al copiilor – Luizi-Călugăra 2025 - „Discipoli misionari ai lui Cristos”
Distribuie cu:
Campusul a început cu mult entuziasm, adunarea zilnică din fața bisericii fiind urmată de o scurtă înviorare și de defilarea din jurul bisericii, copiii strigându-și cu bucurie și putere numele specific grupului lor. În fiecare zi, la sosirea în oratoriu, copiii cântau și dansau prin gesturi specifice imnul campusului, moment succedat de urările de la mulți ani pentru toți cei care își sărbătoreau onomastica sau ziua de naștere, scena fiind apoi la dispoziția acelora care au dorit să își împărtășească tuturor preț de câteva clipe din propriile talente.
Pe parcursul primelor cinci zile de campus cateheza a fost precedată de vizionarea pe episoade a filmulețului „Balerina”. Plecând de la această peliculă animată și având câte un text biblic de referință, animatorii au dezvoltat apoi catehezele pe grupulețe, principalele teme puse în discuție fiind: chemarea și visul, încercările și obstacolele, creșterea prin muncă și sacrificiu, ispita și alegerea corectă și, nu în cele din urmă, victoria și misiunea care este continuă.
Activitățile cele mai așteptate de către copii au fost reprezentate de momentele recreativ-distractive, fiind nelipsite întrecerile dintre echipe, bansurile, atelierele creative și jocurile de grup. De o rezonanță deosebită au avut parte jocurile cu apă, căutarea comorii pe străzile și ulițele comunei și jocurile tip olimpiadă, în cea de-a cincea zi având loc și extragerea câștigătorilor, fiecare dintre cei mai puțin norocoși primind în cele din urmă câte un premiu de consolare.
De luni până vineri, în fiecare seară, cu toții s-au îndreptat plini de recunoștință spre biserică, unde a fost celebrată Sfânta Liturghie, care a constituit momentul de sinteză al tuturor activităților zilei, completate de mesajul Cuvântului Domnului, meditat printr-un frumos dialog dintre copii și frații preoți din parohie care au binevoit să țină cuvântul de învățătură.
În cea de-a șasea zi a campusului, profitând de vremea bună, copiii s-au bucurat de tradiționala ieșire la pădure. În comuniune cu întreaga creație, atât de dragă sfântului Francisc de Assisi, prin celebrarea Jertfei Sfintei Liturghii, aceștia i-au adus laudă și mulțumire lui Dumnezeu pentru darul credinței și pentru toate lucrurile frumoase primite în dar de la Domnul pentru ca fiecare să își poată duce la îndeplinire visul și propria chemare. Timpul petrecut în mijlocul naturii a fost un timp propice pentru relaxare, bansuri, jocuri, picturi pe față, explorarea pădurii, dulciuri, băuturi răcoritoare, muzică și multă, multă voie bună.
Cea de-a șaptea zi a Campusului copiilor a cuprins în cele dintâi participarea la celebrarea liturghiei duminicale de la ora 8.00, prilejul cel mai potrivit pentru a-i mulțumi din toată inima lui Dumnezeu pentru clipele minunate petrecute de-a lungul întregii săptămâni. După sfânta liturghie, fiecare grup a pregătit câte un moment artistic care a constituit spectacolul de final al campusului, moment la care au fost invitați toți credincioșii, îndeosebi părinții și bunicii copiilor.
În final, se cuvine să fie exprimat un gând de recunoștință în primul rând față de Dumnezeu și apoi față de toți colaboratorii: preoți, surori, animatori, bunici, părinți, sponsori și fiecărui om de bunăvoință care a contribuit la buna organizare și derulare a campusului de anul acesta.
***
Album foto: Luizi-Călugăra: Campusul de vară (21-27 iulie 2025)




