Loading...

Comisia pentru formarea permanentă 

Comisia pentru formarea permanentă are datoria:

1° să-i conştientizeze pe fraţi de datoria fundamentală pe care o au faţă de formare, invitându-i să folosească toate mijloacele şi instrumentele puse la dispoziţia lor de Biserică şi de Ordin;

2° să elaboreze în fiecare an un program de iniţiative de formare permanentă, care să corespundă exigenţelor Provinciei, având în vedere următoarele dimensiuni: umană, fraternă, spirituală, carismatică, intelectuală, culturală, ministerială, profesională și misionară;

3° să favorizeze momente de întâlnire fraternă între fraţii din Provincie;

4° să furnizeze fraţilor din Provincie ajutoarele necesare formării şi să-i informeze cu privire la eventualele iniţiative de formare oferite de alte Institute de viaţă consacrată şi, în mod special, de Ordin.

Fr. Lucian HORLESCU
> președinte

din: Buruieneşti (NT);
născut: 4 iunie 1978;
prof. simplă: 7 septembrie 1997;
prof. solemnă: 1 septembrie 2001;
diaconat: 4 octombrie 2005;
preoţie: 24 iunie 2006;
studii: Licenţă în teologie, Master în psihologie.

Fr. Adrian-Sorin GIURGI
> membru

din: Nisiporeşti (NT);
născut: 19 aprilie 1969;
prof. simplă: 20 septembrie 1992;
prof. solemnă: 8 septembrie 1996;
diaconat: 18 aprilie 1998;
preoţie: 15 iulie 1999;
studii: Licenţă în matematică, Licenţă în teologie şi Master în filosofie.

Fr. Marcelin AMARIEI
> membru

din: Rotunda (NT);
născut: 14 ianuarie 1982;
prof. simplă: 6 septembrie 2003;
prof. solemnă: 8 septembrie 2007;
diaconat: 4 octombrie 2008;
preoţie: 24 iunie 2009;
studii: Licenţă în teologie și Master în teologie biblică.