Loading...
marţi, 25 aprilie 2017

Guvernul Ordinului

Ministrul General şi Definitoriul său

 

Marco_TascaMinistru general

Fr. Marco TASCA

 

Din Provincia Italiană Sf. Anton de Padova (Nord Italia – Italia);

Născut la Sant’Angelo di Piove (PD, Italia): 09.06.1957

prof. temp.: 17.09.1977; prof. soll. 28.11.1981; ord. sac. 19.03.1983

 

S-a născut la 09 iunie 1957 la Sant’Angelo di Piove (PD). A intrat în Ordin la Camposampiero, la 29 semptembrie 1968, unde a frecventat Şcoala elementară după care s-a transferat în Seminarul serafic de la Pedavena (Bologna) unde a frecventat cursurile gimanziale, iar la Brescia Liceul clasic. Noviciatul l-a făcut la Padova (1976-1977) iar profesiunea temporară la 17 septembrie 1977.

După noviciat a frecventat cursurile de teologie la Institutul Teologic „Sf. Anton Doctor” la Padova, luân bacalaureatul în teologie în anul 1982. La 28 noiembrie 1981 a făcut profesiunea solemnă, iar în anul 1982 a fost transferat la Roma, la Seraphicum, frecventând cursurile de licenţă la universitatea Pontificală Salesiana.

A fost sfinţit preot la data de 19 martie 1983 la Sant’Angelo di Piove (PD), localitatea natală, prin impunerea mâinilor Mons. Filippo Franceschi, Ep. de Padova.

În anul 1986 este licenţiat în psihologie la UPS, iar doi ani mai târziu în Teologie pastorală, la aceiaşi Universitate. Întors în provincie, între anii 1988-1994 a fost rector al Seminarului mic de la Brescia, iar apoi al Seminarului teologic din Padova (1994-2001). În aceeaşi perioadă a fost şi profesor de psihologie şi catehetică în cadrul Institutului Teologic „Sf. Anton, Doctor” din Padova.

În Capitulul provincial din anul 2001 a fost ales Custode capitular şi Guardian al Conventului din Camposampiero (PD), slujire pe care a avut-o până în anul 2005, când a fost ales Ministru provincial. Este vicepreşedinte naţional al CISM şi Preşedinte al Mişcării Franciscane din Nord-Estul Italiei.

La 26 mai 2007, în cadrul Capitulului General, desfăşurat în Sacro Convento din Assisi, a fost ales al 119-lea succesor al Sf. Francisc.

La 29 ianuarie 2013, tot la Assisi, la al 200-lea Capitul general al Ordinului a fost confirmat Ministru General, primind un al doilea mandat şesenal.

 

jnorelVicar general

Fr. Jerzy NOREL

Din provincia Sfântul Maximilian Kolbe (Danzika – Polonia);

Născut la Doluje (Szczecin, Polonia): 16.01.1963

prof. temp.: 11.09.1984; prof. soll.: 08.12.1988; ord. sac.: 09.06.1990

 

Fr. Jerzy Norel s-a născut în anul 1963 la Doluje, lângă Szczecin. În 1983 a intrat în Ordinul Fraţilor Minori Conventuali. Studiile filosofico-teologice (1984-1990) le-a urmat în Seminarul Mare al Fraţilor Minori Conventuali din Lodz-Lagiewniki. A obţinut doctoratul în teologie dogmatică la Universitatea Catolică din Lublin, cu titlul „Apostolatul păcii după primele Scrieri Franciscane”.

Profesiunea solemnă a făcut-o la Lodz-Lagiewniki, la 8 decembrie 1988. În anul 1990 a fost sfinţit preot de către PS Agostino Januszewicz OFMConv. Între anii 1990-1991 a fost vicar în Parohia Sf. Francisc de Assisi din Ostroda.

Între anii 1991-1996 a făcut studii de specializare la Roma în cadrul Institutului Pontifical de Muzică Sacră, Facultatea de cânt gregorian. După terminarea studiilor la Roma a fost profesor de muzică sacră în Seminarul Major al Fraţilor Minori Conventuali din Lodz-Lagiewniki (1996-2000). În anul 2005 a devenit doctor în ştiinţe umaniste pe lângă catedra de muzicologie ecleziastică a Universităţii „Cardinal Stefano Wyszynski” din Varşovia.

Între anii 2000-2004 a fost Ministru provincial al provinciei „Sf. Maximilian Kolbe” – Danzica (Polonia), iar între anii 2002-2004 a fost şi Preşedinte al Conferinţei Superiorilor Majori Franciscani din Polonia. Din 2004 lucrează în Curia Generală a ordinului din Roma. Din 2 mai 2005 este Asistent General al Conferinţei Europei Orientale – CEO. În Capitulul general ordinar din 2007 a fost ales Vicar general.

 

vmarcoli2Secretar general

Fr. Vincenzo MARCOLI

Din Provincia Italiană Sf. Anton de Padova (Nord Italia – Italia);

Născut la Calcinato (BS, Italia): 08.11.1953

prof. temp.: 17.09.1974; prof. soll.: 19.05.1979; ord. sac.: 28.03.1981

 

A început formarea în provincia de Padova şi apoi la Colegiul Internaţional Seraphicum, unde a urmat şi cursurile de teologie. În anul 1982 s-a licenţiat în Misiologie în cadrul Universităţii Pontificale Gregoriana din Roma.

Din 1983 până în 2004 a fost misionar în Ghana, unde a fost colaborator parohial (1984-1986) şi apoi paroh (1986-1991) al Parohiei Cristos Rege din Takoradi. A fost guardian al comunităţii din Sunyani (1991-1994) şi delegat Provincial (1991-1994); primul Custode provincial (1995-2002) al noii Custodii din Ghana şi guardian al comunităţii formative din Accra (1995-2002). Preşedinte AFCOF (1998-2002).Vice rector şi responsabil al Franciscan Publications, Ghana (2002-2004).

Membru al Secretariatului general pentru Animarea Misionară în curia generală (2004-2006) şi responsabil al formării Misionarilor la Bruxelles (2005-2006).

 

Asistent general FIMP

Fr. Joaquín Ángel AGESTA

Din Provincia „Nostra Signora di Monserrato” (Spania);

Născut la Castejón (Navarra, Spania): 13.11.1960

prof. temp.: 21.09.1980; prof. soll.: 12.10.1985; ord. sac.: 27.09.1986

 

Naşterea: 13 noiembrie 1960 la Castejón (Navarra, Spania).
Formarea şi studiile: din 1972 până în anul 1979, la „Seminarul Serafic” din Elizondo (Navarra).
Noviciatul: din 1979 până în 1980, la Padova (Italia).
Profesiunea temporară: 21 septembrie 1980, la Elizondo (Navarra).
Studii filosofice: 1980-1982, la Padova.
Teologie: 1982-1985 la „Seminario Conciliar” din Pamplona (Spania).
Profesiunea solemnă: 12 octombrie 1985, la Berriozar, Pamplona (Navarra).
Hirotonirea sacerdotală: 27 septembrie 1986.
Licenţă în Teologie pastorală: din 1986 până în 1989, la „Facultad del Norte de Espana”, cu sediul în Vitoria.
Formator în Seminarul din Elizondo (Navarra): 1985-1986 şi 1988-1990.
Delegat pentru pastoraţia vocaţională în zona de nord a Spaniei (Navarra): 1990-1995.
Guardian al Fraternităţii din Gazolaz, Pamplona (Navarra): 1992-1996.
Secretar al Custodiei provinciale „Sfântul Bonaventura” în Franţa-Spania: 1988-1994.
Delegat provincial pentru conventele din Navarra: 1994-1996.
Definitor provincial şi Delegat provincial pentru Pastoraţia tinerilor şi cea vocaţională: din 2000 până în 2004, cu obedienţa în Casa de formare din Provincia de Zaragoza.
Vicar provincial: 2004-2008
Ministru provincial la Provinciei spaniole: din 2008 până în 2013, cu reşedinţa la Madrid.
Asistent general FIMP: din 29 ianuarie 2013, prin mandatul primit la Capitulul general din acelaşi an de la Assisi.

 

fr-miljenko-honticAsistent general CEC

Fr. Miljenko HONTIĆ

Din Provincia San Girolamo (Croaţia);

Născut la Molve (Croaţia): 16.04.1965

prof. temp.: 21.09.1986; prof. soll.: 04.10.1990; ord. sac.: 14.06.1992

 

Licenţă în spiritualitate franciscană la Seraphicum (1993).

După sfinţire a rămas un an la Roma. Întors în provinciei a lucrat timp de cinci ani ca vicar parohial la Sisak, Conventul Sf. Anton (Croaţia). Opt a fost Magistru de novici la Zagreb şi definitor provincial. A lucrat în câmpul animării şi promovării. Timp de un an a fost guardian al Conventului Sf. Anton din Novi Marof şi paroh la două parohii.

Sub îngrijirea sa a apărut un cor de fraţi din Provincie, intitulat „Nonet Franevaca Konv.”, care a scos două CD-uri cu muzică spirituală în cinstea Maicii Domnului şi a sfântului Anton (cântece gregoriene, naţionale şi tradiţionale). Primul a apărut cu prilejul aniversării a 150 de ani de la dogma „Neprihănitei Zămisliri” şi a fost nominalizat într-un concurs naţional de muzică spirituală.

 

fr-benedict-seung-jae-baekAsistent general FAMC

Fr. Benedict Seung Jae BAEK

Din Provincia „Sfântul Maximilian M. Kolbe” (Coreea de Sud);

Născut la Daegu (Coreea de Sud): 05.04.1971

prof. temp.: 12.02.1996; prof. soll.. 20.09.2000; ord. sac.: 17.09.2002

 

S-a născut pe data de 5 aprilie 1971 la Daegu, în Coreea de Sud. A profesat voturile religioase pe viaţă în data de 20 septembrie 2000. Iar preot a fost hirotonit în Coreea în data de 17 septembrie 2002.

În ianuarie 2002, a obţinut licenţa în Pedagogia vocaţională în cadrul Universităţii Pontificale Salesiana (UPS) la Roma. Din 2002 până în iunie 2006 a fost formator al postulanţilor din casa de formare de la Ganghwa din Coreea. Apoi a desfăşurat activităţi pastorale în parohia din Galsan la Incheon ca vicar parohial, până în ianuarie 2008. Din ianuarie până în octombrie 2008 s-a pregătit pentru a merge misionar în Burkina Faso.

În octombrie 2008, în timpul capitulului provincial, a fost ales secretar provincial.

Din septembrie 2011 a fost ales Asistent general pentru FAMC (Federaţia din Asia).

 

fr-jude-winklerAsistent general CFC

Fr. Jude WINKLER

Din Provincia „Sfântul Anton de Padova” (SUA)

Născut la West Seneca (NY, SUA): 15.12.1953

prof. temp.: 15.08.1972; prof. soll.: 15.08.1975; ord. sac.: 25.07.1981

 

În anul 1976 a obţinut bacalaureatul în filozofie la St. Hyacinth College şi Seminarul din Granby, Massachusetts şi acela în teologie în anul 1980 la Facultatea „Sf. Bonaventura” din Roma, din cadrul Colegiului Internaţional Seraphicum. A fost hirotonit preot la data de 25 iulie 1981. A obţinut un SSL în exegeza în anul 1984 la Biblicum.

A fost profesor de Sfânta Scriptură la St. Hyacinth College şi la Seminar (Granby, Massachusetts) la Facultatea de Teologie Sf. Anton (Rensselaer, New York). Apoi a fost numit director al studenţilor de teologie (Ellicott City, Maryland), sarcină pe care a desfăşurat-o pentru cinci ani şi în timpul cărora a continuat simultan să predea în diferite Facultăţi (Oblate College, De Sales School of theology, Washington Theological Union, The Ecumenical Faculty of St. Mary’s Seminary, St. Bonaventure University, şi la Institutul Teologic Romano-Catolic Franciscan din Roman, din România).

Terminat fiind angajamentul profesoral a început un apostolat al predicării însufleţind exerciţii spirituale pentru religioşi, preoţi şi pentru credincioşii diferitor parohii (1997-2010). A publicat mai bine de trei sute de articole biblice în reviste de specialitate dar şi de orientare populară; reflecţii privitoare la lecturile duminicale ale anului liturgic, cărţi de meditaţie dar şi de cercetare biblică pentru laici. A publicat, de asemenea, şi 35  de cărţi despre credinţă pentru copii.

În data de 22 septembrie 2010 a fost ales Asistent General CFC (Conferinţa Provinciilor şi Custodiilor din America de Nord, Anglia şi Irlanda).

 

fra-jacek-ciupinskiAsistent general CEO

Fr. Jacek CIUPIŃSKI

Din Provincia „Fericita Fecioară Maria Neprihănită” (Varşovia – Polonia);

Născut la Varşovia (Polonia): 06.07.1964

prof. temp.: 11.09.1985; prof. soll.: 30.07.1989; ord. sac.: 29.06.1991

 

Studiile filosofico-teologice le-a făcut la Lodz-Lagiewniki şi la Seraphicum. A obţinut doctoratul în teologie morală la Academia Alfonsiana din Roma. Reîntors în provincie, din 1996 a fost profesor de Teologie Morală în Seminarul Mare din Lodz-Lagniewniki. Din 2000 a fost definitor provincial, rector al seminarului şi guardian al conventului.

 

carlos-alberto-trovarelli-falcAsistent general FALC

Fr. Carlos A. TROVARELLI

Din Provincia Rioplantese „Sf. Anton de Padova”;

Născut la Cinco Saltos (Rio Negro, Argentina): 22.06.1962

prof. temp.: 15.02.1986; prof. soll.: 04.10.1990; ord. sac.: 25.03.1995

 

Studii:

Licenţa în Teologie cu specializarea în Liturgia Pastorală.

Principalele slujiri în Ordin şi în Biserică:

Serviciu parohial în pastoraţia socială (1987-1990);

Membru în comisia provincială pentru pastoraţia tineretului (1988-1991; 1996-1999);

Membru în echipa formativă provincială (1991, 1995 şi 1998);

Student pentru Licenţă la Padova, Italia (1992-1994);

Magistru de novici la Montevideo, Uruguay (1998);

Guardian al conventului „Sf. Carol Borromeu” din San Carlos, Uruguay (2004-2007);

Preşedinte al comisiei diecezane pentru pastoraţia tineretului şi animarea vocaţională în Dieceza de Maldonado-Punta del Este, Uruguay (2004-2007);

Definitor şi secretar provincial (1996-1999); definitor provincial (2000-2003); vicar provincial (2004-2007); Ministru provincial (2008-2015);

Preşedinte al Federaţiei Americii Latine a Fraţilor Minori Conventuali (FALC) (2008-2015).

 

fr-tadeusz-swiatkowskiAsistent general AFCOF

Fr. Tadeusz Świątkowski

Din Custodia Provincială „Sf. Francisc din Assisi” (Kenya);

Născut la Gdansk (Polonia): 13.12.1957

prof. temp.: 04.09.1997; prof. soll.: 08.12.1981; ord. sac.: 25.06.1983

 

După ce a terminat primul an de studii filosofice în Seminarul Mare din Cracovia, şi-a continuat studiile filosofico-teologice la Facultatea „Sf. Bonaventura”– Seraphicum până în anul 1982. În anul 1984 a început licenţa în Misiologie la Universitatea Pontificală Gregoriana din Roma, unde a obţinut licenţa în teologie. A fost numit vicar parohial al Parohiei din Niepokalanów (Polonia), unde a lucrat timp de doi ani.

În anul 1986, după ce şi-a completat cursul de limbă engleză la Manchester, a plecat în Misiunea din Kenya, Africa. Aici a lucrat timp de 12 ani desfăşurând diferite slujiri: formator al postulanţilor, Editor al Revistei Armatei Maicii Domnului, delegat provincial pentru Kenya, rector al fraţilor teologi şi din nou delegat provincial pentru Kenya. În anul 17.09.1998 a fost numit Secretar general pentru animarea misionară al Ordinului Fraţilor Minori Conventuali.

În anul 2007 la Capitulul General a fost ales Asistent General pentru AFCOF (Federaţia Fraţilor Minor Conventuali din Africa).

În anul 2013, la cel de-al 200-lea Capitul general de la Assisi, a fost reconfirmat ca Asistent General pentru AFCOF pentru un al doilea mandat şesenal.

6-definitoriu-general