Loading...
marţi, 25 aprilie 2017

Comisia pentru formarea inițială

Comisia pentru formarea inițială este alcătuită din responsabilii caselor de formare și:

1° va elabora principii şi norme ce vor reglementa formarea iniţială: în acest sens, Comisia are misiunea să traseze itinerariul ce va însemna continuitatea în formare, legând astfel etapele de formare între ele;

2° va putea iniţia şi sesiza anumite schimbări în itinerariul de formare, pe care le va înainta definitoriului provincial;

3° va organiza cel puţin o săptămână de formare în fiecare an cu formatorii;

4° va cere, de fiecare dată când consideră oportun, ca formatorii să participe la iniţiativele de formare a formatorilor la nivelul FIMP;

Fr. Marius-Petru BÎLHA
> președinte

din: Hălăuceşti (IS);
născut: 28 ianuarie 1975;
prof. simplă: 19 august 1995;
prof. solemnă: 05 septembrie 1999;
diaconat: 15 iulie 2000;
preoţie: 29 iunie 2001;
studii: Licenţă în teologie şi Licenţă în ştiinţele educaţiei, Master în teologie spirituală.

Fr. Augustin-Petrică PATRAȘCU
> secretar

din: Fundu Răcăciuni (BC);
născut: 28 iunie 1978;
prof. simplă: 07 septembrie 1997;
prof. solemnă: 31 august 2002;
diaconat: 29 iunie 2003;
preoţie: 17 aprilie 2004;
studii: Licenţă în teologie.

Fr. Cătălin FABIAN
> membru

din: Brusturoasa (BC);
născut: 12 august 1981;
prof. simplă: 08 septembrie 2002;
prof. solemnă: 08 septembrie 2006;
diaconat: 04 octombrie 2007;
preoţie: 29 martie 2008;
studii: Licenţă în teologie.

Fr. Cristinel SOCIU
> membru

din: Răzăşi – Mărgineni (BC);
născut: 29 ianuarie 1978;
prof. simplă: 07 septembrie 1997;
prof. solemnă: 30 august 2003;
diaconat: 04 octombrie 2004;
preoţie: 26 iunie 2005;
studii: Licenţă în teologie.