Loading...
duminică, 24 septembrie 2017
OFMConv Romania

Comisia pentru cultură și artă

Comisia pentru cultură și artă are datoria:

1° să colaboreze cu instituţii culturale naționale și internaționale, ca să creeze o sinergie care să facă mai marcantă şi mai puţin dispersivă în teritoriu difuzarea culturii şi să permită optimizarea resurselor existente;

2° să desfăşoare conferinţe pe teme de actualitate pentru a răspândi în societatea o cultură a binelui și a păcii, a dialogului inter-religios și a ecumenismului;

3° să favorizeze dezvoltarea Centrelor de cercetare din cadrul Institutului Teologic Romano-Catolic Franciscan din Roman, dar și ale altor realități din Provincie care sunt legate de făurirea unei culturi ce vizează să aibă ca obiectiv o mai bună cunoaştere a realităţii globale şi ale schimbării sale continue şi căutarea condiţiilor cu privire la valori, la artă, la cultură, la istorie, la pace şi dialogul între popoare în dezvoltarea lor autonomă;

4° să pună la dispoziţie propuneri ca instrumente de studiu (simpozioane şi seminarii, cărţi, mijloace audio-vizuale);

5° să adune şi să aşeze materiale, publicaţii, documente, texte, studii, mărturii cu privire la temele menţionate mai sus.

Fr. Cristinel FARȚADI
> președinte

din: Faraoani (BC)

născut: 09 martie 1978

prof. simplă: 07 septembrie 1997

prof. solemnă: 31 august 2002

diaconat: 04 octombrie 2004

preoţie: 26 iunie 2005

studii: Licenţă în teologie.

Fr. Adrian MĂGDICI
> secretar

din: Horleşti (IS)

născut: 01 iulie 1976

prof. simplă: 07 septembrie 1997

prof. solemnă: 30 august 2003

diaconat: 17 aprilie 2004

preoţie: 26 iunie 2005

studii: Doctorat în teologia morală.

Fr. Paul-Dragoș Mîrț
> membru

din: Săbăoani (NT)

născut: 19 iulie 1983

prof. simplă: 08 septembrie 2004

prof. solemnă: 05 septembrie 2009

diaconat: 4 octombrie 2010

preoţie: 29 iunie 2011

studii: Licenţă în teologie.

Fr. Carol-Daniel SABĂU
> membru

din: Luizi-Călugăra (BC)

născut: 25 octombrie 1981

prof. simplă: 08 septembrie 2002

prof. solemnă: 08 septembrie 2006

diaconat: 14 noiembrie 2008

preoţie: 24 iunie 2009

studii: Licenţă în teologie și master în comunicare biblică.